PRE NÁŠ DOM

Dejiny družstiev na Slovensku

Pod pojmom družstvo rozumieme hospodárske spoločenstvo, kde každý člen je spoluvlastníkom s právom spolurozhodovania a spolupodieľania sa na hospodárskej činnosti.

Vznik a začiatky družstevníctva

Myšlienka družstevníctva sa zrodila v prvej polovici 19. storočia ako reakcia individuálnych výrobcov na vtedajšie nepriaznivé ekonomické a sociálne podmienky. V meste Rochdale založili anglickí tkáči 21. decembra 1844 Spolok poctivých priekopníkov – prvé stavebné družstvo na svete. Nezávisle na ňom vznikol o necelé tri mesiace neskôr Gazdovský spolok – prvé úverové družstvo na Slovensku v Sobotišti. Jeho zakladateľom bol učiteľ Samuel Jurkovič, ktorý inšpiroval ďalších nasledovníkov a tak v mnohých slovenských obciach vznikli aj ďalšie družstvá.

Podpora od štátu

Po vzniku Československej republiky nadobúda družstevníctvo obrovský rozmach. Bolo to aj vďaka Milanovi Hodžovi, ktorý ako minister poľnohospodárstva a neskôr ako predseda vlády ČSR podporoval rozvoj družstevníctva. Okrem družstiev poľnohospodárskeho typu pôsobili aj živnostenské, stavebné, bytové, zamestnanecké a občianske.

Vznik „Kooperatívy“

Za prvej republiky sa družstvá spájali a združovali do väčších celkov. Na celorepublikovej úrovni vznikla z iniciatívy družstiev zastrešujúca organizácia „Kooperatíva“, poskytujúca družstvám hlavne právny a ekonomický servis, a služby, ktoré boli pre družstvá nákladné. Na Slovensku vznikol v roku 1925 „Zväz hospodárskych družstiev“ a v roku 1934 vznikla na podnet Milana Hodžu aj Vyššia poľnohospodárska škola družstevná.

Rozmach družstevníctva

Po skončení II. svetovej vojny opäť nastal rozmach družstevníctva. V roku 1947 bol na Slovensku maximálny počet družstiev a dosiahol číslo 2661. V Čechách bolo toto množstvo ešte výrazne vyššie. Počet individuálnych členov na Slovensku dosiahol viac ako 813 tisíc členov, čo znamená, že skoro každá rodina sa podieľala na družstevnej činnosti. Bolo to skutočne veľké hnutie spontánneho bratstva, aké nemalo v Európe obdobu. Po roku 1948 utrpelo družstevníctvo silný úder zákonom o ľudových družstvách. Družstvá sa scentralizovali a stratili svoj samosprávny a podnikateľský charakter.

Po roku 1989

Od roku 1989 nastúpil na Slovensku trend družstvá likvidovať. Výrobné družstvá väčšinou zanikli. Poľnohospodárske družstvá, miesto toho aby sa transformovali a zamestnávali tých čo tam majú podiely a pôdu, začali transformovať na podniky s.r.o. alebo a.s. s hierarchickou štruktúrou. Vlastníci a členovia družstva sa dostali do pozície drobných akcionárov s minimálnymi možnosťami zapájať sa do rozhodovania o budúcnosti takého družstva ako aj s ťažkosťami zobrať si svoj podiel späť. Mnohí potomkovia bývalých členov družstiev stratili záujem starať sa o svoje podiely.

Družstvá boli tŕňom v oku všetkým autoritatívnym režimom. Hitler, Mussolini, Stalin, tí skutočné družstvá likvidovali. Žiadna politická strana nemá reálny program podpory družstevníctva a lokálnej ekonomiky. Družstevníctvo ako celok je veľmi slabo právne upravené, peňažné družstevníctvo nie je právne upravené vôbec.

Súčasnosť

V súčasnosti získavajú družstvá na popularite po celom svete. Veľké nádeje do nich v posledných desaťročiach vkladali obyvatelia a obyvateľky Latinskej Ameriky. Rozmach však zažívajú napríklad aj v USA. Slovensko napriek svojej bohatej družstevnej minulosti v tomto ohľade zaostáva. Dnes sa otvára priestor pre nové formy družstevného podnikania presahujúce obraz družstevníctva, ktoré v povedomí mnohých ľudí zanechala predošlá éra. Veľký potenciál pre družstvá sa skrýva v oblastiach poskytovania finančných a sociálnych služieb. Obzvlášť pre sociálne slabšie vrstvy by mohli byť v súčasnej situácii prínosné. Pri správne nastavených pravidlách môžu mať pozitívny vplyv na zamestnanosť a lokálnu ekonomiku. V súčasnosti ale na Slovensku chýba systematická podpora družstiev, ktorá by vyrovnala ich postavenie v konkurencii s štedro podporovanými nadnárodnými gigantmi.

Samuel Jurkovič bol priekopník slovenského a európskeho družstevníctva, národovec, bojovník za hospodárske povznesenie slovenského ľudu, učiteľ, organizátor ochotníckeho divadelníctva, zakladateľ v poradí druhého úverového družstva, spoluzakladateľ Slovenského národného divadla nitrianskeho, spolutvorca Nitrianskych žiadostí slovenského národa a spoluzakladateľ Matice slovenskej.

Zdroj:

  1. 160 rokov družstevníctva na Slovensku. www.dusr.sk
  2. Jankovič M., Družstevníctvo na Slovensku: komplikovaná tradícia. www.utopia.sk
  3. Almanach ZEM a VEK MMXIII. 2014. Vydavateľstvo Sofian Publishing.